TREGU I SHUMICES GJIROKASTER PREJ 4 DITESH PA ENERGJI ELEKTRIKE

Prej katër ditësh energjia elektrike mungon në tregun e shumicës së fruta-perimeve. Kjo është shoqëruar me pakenaqësi tek tregtarët të cilët kanë bërë fajtor për…

Lexo me shume

DIGJET NJE MAKINE NE GJIROKASTER ORET E PARA TE PARADITES

Gjate oreve te paradites  ne lagjen 18 shtatori eshte djegur nje makine tip ford. Shkak dyshohet te kete qene nje shkendije elektrike.forcat e zjarrefikeses  kane…

Lexo me shume

SHTETI ITALIAN BASHKEPUNIM ME UNIVERSITETET ITALIANE PER TE RINJTE GJIROKASTRITE NE PJESEN E ARSIMIMIT DHE PUNESIMIT

Ambasadori italian Alberto Kutilo gjatë vizitës së tij në Gjirokastër u ndal te pjesa e bashkëpunimit të shtetit që përfaqëson me universitetet shqiptare përsa i…

Lexo me shume

KORRUPSIONI TE POLITIKANET SHQIPTARE,TEMA E SOTME DISKUTIMIT PER EMISIONIN MIREMENGJES

Në emisionin e ditës së sotme mirëmëngjes në Alpo tv është diskutuar për çështjen e korrupsionit te politikanët shqiptarë nuk kanë munguar reagimet e ndryshme…

Lexo me shume

GJIROKASTRA PER 30 VITE ME RADHE PA BANJO PUBLIKE.NDERTIMI I KETYRE HAPESIRAVE NGA PUSHTETI LOKAL I NEVOJSHEM.

Gjirokastra pas viteve 90 vuan mungesën e banjove publike. Para viteve ’90 në vend, bashkia e qytetit kishte në shërbim një banjo të tillë në…

Lexo me shume

OKB TAKIM NE GJIROKASTER PER PERMBUSHJEN E OBJEKTIVAVE BOTERORE TE ZHVILLIMIT NE NIVEL LOKAL

Sot në Gjirokastër u zhvillua një takim tematik me bashkinë kushtuar Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe mënyrës si përkthehen këto objektiva madhorë botërorë në…

Lexo me shume

GJERMANIA I HAP RRUGEN NEGOCIATAVE DHE KUSHTEVE PER HYRJEN E VENDIT NE BE

Partitë kryesore gjermane CDU/CSU dhe SPD miratuan dokumentin që i jep dritën jeshile hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Deputetët gjermanë megjithatë…

Lexo me shume

ENERGJIA ELEKTRIKE NE QARKUN GJIROKASTER PAS RESHJEVE TE FUNDIT TE SHIUT,LILI:TE GJITHA ZONAT QE KANE PASUR DEMTIME JANE NE GJENDJE PUNE PERVEC FSHATIT NIVICE DHE LAGJEVE TE SIPERME TE QYTETIT.

Qarku i Gjirokastrës si pasojë e motit të keq me reshje të dëndura dhe shkarkimeve të fuqishme atmosferike të cilat u bënë ditët e fundit,rrjeti…

Lexo me shume

KUJDESI NDAJ DHEMBEVE,SHQIPTARET NE FUNDIT NE EUROPE.DENTISTJA BALASHI:QYTETARET PO NDERGJEGJESOHEN POR JO AQ SA DUHET DHE PRITET

Sëmundjet e dhëmbëve dhe shqetësimet ndaj tyre janë ndër më të përhapurat në shoqërinë tonë, kjo për një sërë shkaqesh të lidhur me faktorë të…

Lexo me shume

NE TREGUN E FRUTA PERIMEVE NE GJIROKASTER BIE NUMRI I BLERESVE NE KRAHASIM ME NJE VIT ME PARE

Si gjithmonë cmimet e konsumit të përditshëm njohin rritje në tregun e fruta-perimeve në Gjirokastët.Kjo është karakteristike për qytetin e gurtë dhe jo vetëm. Shitësit…

Lexo me shume