TERMETI I KESAJ FUNDJAVE ME I FUQISHMI I 30 VITEVE TE FUNDIT,EKSPERTI NORA:FAT QE NE ZONAT E EPIQENDERN NUK U SHKAKTUAN DEME ME SERIOZE

Tërmeti i shkaktuar në vendin tonë fundjavën që kaloi ishte më i fuqishmi në këto 30 vitet e fundit.Sipas ekspertit të gjeologjisë Çano Nora ishte…

Lexo me shume

GJIROKASTRA PER 30 VITE RRESHT PA TERMINAL AUTOBUZASH

Ngritja e terminaleve të autobusëve është bërë një domosdoshmëri në të gjithë qytetet kryesore në vend,dhe janë zgjidhja për të shmangur kaosin dhe për të…

Lexo me shume

LUFTETARI I GEZOHET BARAZIMIT TE MARRE NE LORO BORICI

Ditën e djeshme u zhvillua ndeshja Vllaznia-Luftëtari.Të dyja ekipet ndahen në barazim pa gola.Vendasit edhe pse kishin disa raste për shënim, nuk arritën të shënonin….

Lexo me shume

TRAJNIM INFORMUES PER MIKROBIN ROTAVIRUS NE GJIROKASTER

Në ambientet e Drejtorisë së Shëndetit Publik në Gjirokastër u zhvillua sot trajnimi informues në lidhje me infeksionet nga Rotavirusi, vaksinat dhe imunizimi ndaj Rotavirusit….

Lexo me shume

TE DIELEN LUHET NDESHJA VLLAZNIA-LUFTETARI.MARANTAS:DO LUAJME PER REZULTAT POZITIV NE SHKODER.

Ditën e dielë në orën 16.00 do zhvillohet ndeshja deçizive Vllaznia-Luftëtari në kuadër të javës së 5-t të Kategorisë Superiore.Kamera e Alpo Televizion u ndal…

Lexo me shume

GJIROKASTRA VETEM ME NJE LIBRARI,QYTETARET:CMIMET TE PAPERBALLUESHME

Lexueshmëria e librit në kohën e internetit dhe digjitalizimit, besohet se është në një lloj krize globale duke mos lënë anash dhe qytetin e Gjirokastrës…

Lexo me shume

ORGANIZOHET NE LAZARAT FESTA E PERVITSHME E BABA ZENELIT

Në fshatin Lazarat ndodhet Tyrbeja e shënjtë e Baba Zenelit dhe mekami i dervishit Ali Ekber Konja,ditën e sotme u zhvillua festa e përvitshme tradicionale…

Lexo me shume

ZAPTIM I NJE BIZNESI NGA NJE GODINE TJETER NE LIBOHOVE

Sami Peca banues ne qytetin e libohoves prej vitesh po endet ne dyert e institucioneve per shkak te padrejtesive dhe aferave korruptive.Qe ne vitin 2006…

Lexo me shume

RRUGA “MUSA CENE” NE LAGJEN PALORTO E VESHTIRE PER TE KALUAR.BANORET THIRRJE INSTANCAVE PER NDERHYRJE URGJENTE.

Një nga rrugët më problematike në qytetin e Gjirokastrës është “Musa Çene” në lagjen Palorto.Kjo pjesë e rrugës është nën pushtetin e ferrave dhe mbetjeve…

Lexo me shume

PAS VENDIMIT TAHIRI NGA GJYKATA E KRIMEVE TE RENDA,QYTETARET:VENDIM ZHGENJYES

Ceshtja Tahiri ka qene nje nder ceshtjet me te diskutuara jo vetem ne politike por edhe tek qytetaret. Alpo Televizion eshte ndalur ne bulevardin e…

Lexo me shume